17. June 2024

Základné zložky výživy

Výživa je nevyhnutným predpokladom existencie života vôbec. Človek, podobne ako všetky živé organizmy, potrebuje pre svoj život a správne fungovanie určité množstvo živín. Tieto živiny sa nachádzajú v potrave a do organizmu sa dostávajú prostredníctvom tráviaceho systému. Je potrebné zamerať svoju pozornosť aj na samotný výber potravín, nielen ich skladbu. Pretože v tráviacom systéme sa nachádza až 70% imunitného systému človeka.

Základné živiny sa delia na dve veľké skupiny:

  • Makronutrienty sú živiny, ktoré potrebujeme v relatívne veľkom množstve. Patria sem sacharidy, tuky a bielkoviny.
  • Mikronutrienty sú živiny, ktoré potrebujeme v malom množstve. Patria sem vitamíny a minerálne látky.

Sacharidy sú hlavným zdrojom energie pre ľudský organizmus. Z 1 gramu sacharidov sa uvoľní približne 4 kcal energie. Sacharidy sa delia na jednoduché (monosacharidy a disacharidy) a zložené (polysacharidy). Jednoduché sacharidy sa rýchlo vstrebávajú do krvi a spôsobujú rýchly nárast hladiny glukózy v krvi. Zložené sacharidy sa vstrebávajú postupne a dodávajú organizmu energiu dlhšiu dobu.

Tuky sú tiež významným zdrojom energie. Z 1 gramu tuku sa uvoľní približne 9 kcal energie. Tuky sú súčasťou buniek, najmä bunkových membrán, a majú aj ochrannú a tepelno-izolačnú funkciu. Tuky sa delia na nasýtené, nenasýtené a polynenasýtené. Nasýtené tuky sa nachádzajú najmä v živočíšnych produktoch, nenasýtené tuky v rastlinných olejoch a polynenasýtené tuky v rybách.

Bielkoviny sú v podstate stavebný materiál a sú nevyhnutné pre rast a obnovu tkanív. Sú zložené z aminokyselín, ktoré sa delia na esenciálne a neesenciálne. Esenciálne aminokyseliny si organizmus nevie sám vytvoriť a musí ich prijímať v potrave. Bielkoviny sa nachádzajú v živočíšnych produktoch, ako je mäso, ryby, vajcia, mlieko a mliečne výrobky, ale aj v rastlinných produktoch, ako sú strukoviny, orechy a semienka.

Vitamíny sú nevyhnutné pre správne fungovanie organizmu. Podieľajú sa na mnohých biochemických reakciách, ako je napríklad látková premena, rast a vývoj, obranyschopnosť organizmu a regenerácia. Vitamíny sa delia na rozpustné vo vode a rozpustné v tukoch. Vitamíny rozpustné vo vode sa vylučujú z tela močom a preto je potrebné ich pravidelne dopĺňať. Vitamíny rozpustné v tukoch (A, D, E a K) sa ukladajú v tukových tkanivách a preto je možné ich prijímať menej často.

Minerálne látky sú nevyhnutné pre správne fungovanie organizmu. Podieľajú sa na mnohých funkciách, ako je napríklad tvorba kostí a zubov, regulácia krvného tlaku, zrážanlivosť krvi a prenos nervových vzruchov. Minerálne látky sa delia na makroprvky a mikroprvky. Makroprvky sa potrebujú v relatívne veľkom množstve, mikroprvky v malom množstve.

Základné živiny sú nevyhnutné pre správne fungovanie ľudského organizmu. Dodržiavanie vyváženej stravy, ktorá obsahuje všetky základné živiny v primeranom množstve, je dôležité pre udržanie zdravia a prevenciu chorôb.

Odporúčané denné dávky základných živín

  • Sacharidy: 45-65 % denného energetického príjmu
  • Tuky: 20-35 % denného energetického príjmu
  • Bielkoviny: 10-20 % denného energetického príjmu
  • Vitamíny: odporúčané denné dávky sú stanovené pre jednotlivé vitamíny
  • Minerálne látky: odporúčané denné dávky sú stanovené pre jednotlivé minerálne látky
error: Chránený obsah
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'AW-1039682105');